Либерализиране енергиен сектор - не на монопола на ЕРПтата!

Либерализиране енергиен сектор - не на монопола на ЕРПтата!

Не е нормално да нямаш избор и дори комшията да произвежда евтин ток, да трябва да си го купуваш от ЧЕЗ, EVN или Енерго-Про на в пъти по-висока цена.

Points

Само сравнението с Топлофикация - София е достатъчно

Либеризацията няма да намали цената на тока, даже може да я вдигне(справка Италия). В Сърбия няма либеризация, а ползват по-евтин ток от нас.

Вместо да гоним инвеститори и да създаваме негативен инвестиционен имидж на България, нека да създадем условия за реална конкуренция, да привлечем инвеститори и да има 20 ЕРПта, от които да избираме и да излезем от този феодален сценарий на крепостни селяни!

Така или иначе това е нещо задължително в момента. В момента тече наказателна процедура точно поради факта, че енергииния пазар все още не е либерализиран. "Европейския съд с предложение за налагане на ежедневна санкция 16 896 евро на ден". Повече инфо на:

Цитат от Фейсбук: "кучето с монополите в енергетиката е заровено чл.43 на съответния закон. Всеки който иска да управлява ще трябва да отговори на следния простичък въпрос: защо са ни нужни тези "единствени" лицензи, за които става дума в този член?" За справка вижте прикачения текст на закона.

Смятам, че е от животоспасяваща важност да спрем източването на парите от държавата. Енергийния сектор е златна мина и е от национално значение да работи изцяло в интерес на народа, а не обект на чужд такъв.

Многото неуспешни опити по света за тотална приватизация на всичко доказаха, че това не е лек за всички проблеми. Ключови сектори като природни ресурси, енергетика, здравна и пенсионна система гарантират суверенитета на страната. Те не трябва да попадат в чужди ръце защото губим контрола върху тях. Пример, цялата енергопреносна мрежа е правена с парите и усилията на бабите и дядовците ни !

Свидетели сме на много разследвани и нито един наказан картел, поне аз не знам за такъв. При зърнопроизводителите, при вносителите на горива, производителите на олио, яйца (а там ситуацията беше очевадна), GSM операторите и още много други, познати и непознати. По мое мнение, като на обикновен компютърджия, трябва да има регулатор, държавен, открит (никакви тайни), който да определя правилата, освен това гражданите да имат право да отзовават определени членове, а те да се избира от парламента.

Право на избор ДА но НЕ както ни задължават от Е.С. да стане това. С още едни посредници най- вероятно на принципа на сегашните ни износители на ток (наричани и счетоводни къщи за ток ) и изнасяне на капитал от България ! Освен това гарантирана подръжка и обслужване което влиза в цената и ПРАВО на безусловен отказ от Този търговец и преминаване към Друг ! Иначе особено в България ще се получи нещо като нови регионални монополистчета които с един офис и рекламни листовки ще ни излъжат.

Това, че прокуратурата (отговаряща за разследване на престъпления срещу държавата) не си върши работата не е аргумент за това да не се работи по доказано работещи световни практики. Не напразно ЕС налага либерализацията на телекомуникациите, ЖП транспорта, енергетиката, комуналните услуги. Това е модел, който работи много успешно в развитите икономики и допринася за много работни места с висока добавена стойност. Всъщност много хора в България (например Globul, HP, IBM) работят за комунални услуги на западни държави.

Аз лично не произвеждам електроенергия. Мога да започна ако си сложа слънчеви панели, вятърни перки, дизелов генератор или нещо друго. Съмнява ме и ти да произвеждаш - надявам се да греша. Като цяло повечето хора не го правят. Енергийният сектор е златна мина само ако има кой да я превърне в такава. Българската енергетика изисква огромна инвестиция за поддръжка и модернизация, и понеже дъръжавата не може да си я позволи, е смислено да позволим на тези, които могат да го направят. Ето за цената на разпределението: http://www.investor.bg/ikonomika-i-politika/332/a/vnedriavaneto-na-umni-elektromeri-shte-se-zaplashta-ot-potrebitelite,115988/ и за производството: http://www.investor.bg/ikonomika-i-politika/332/a/borisov-izvadi-pismo-ot-rwe-za-cena-ot-10-mlrd-evro-za-aec-belene,145680/

Бабите и дядовците са направили мрежата, но тя сега тя е остаряла и изисква поддръжка и модернизация. Ние нямаме пари за това, естествено е да допуснем някой, който има да го направи. Това ще доведе до спестявания и в крайна сметка е взаимно-изгодна сделка. Дори заради простия факт, че тогава ще може да се планира натоварването на мрежата почасово, а не както е сега - седмично. Това ще позволи много по-прецизна оптимизация, по-стабилно напрежение, икономия, базирана на цикличността през денонощието и много други предимства. http://www.investor.bg/ikonomika-i-politika/332/a/vnedriavaneto-na-umni-elektromeri-shte-se-zaplashta-ot-potrebitelite,115988/

Back to group

This content is created by the open source Your Priorities citizen engagement platform designed by the non profit Citizens Foundation

Your Priorities on GitHub

Check out the Citizens Foundation website for more information