Да вземем новия проект за исландска конституция като модел.

Да вземем новия проект за исландска конституция като модел.

Да базираме нашата конституция на най-либералната в момента в Европа - новия проект за конституция на Исландия. По същия начин Търновската е била базирана на най-либералната през 19- и век - белгийската.

Points

Най-демократичната конституция.

И защо най-либералната, а не най-демократичната?!

Новият проект за исландска конституция е съставен от граждани в интернет без участието на партийни представители и след революция, при която започнаха дела срещу виновните за кризата банкери. Исландия от столетия е пример за пряка демокрация. Конституцията предлага обществена собственост над природните ресурси.

Населението на Исландия е колкото населението на Люлин в София. Мисля че конституцията произлиза от мащаба и народопсихолигията. За това няма универсални модели по света. Практично това го доказва Корпоративната Култура на големите компании, които адаптират своите процедури на локално ниво където се намират локалните им офиси.

В тази конституциоя има много патос и безмислие, въведени са размити понятия и ненужни за закон от такова ниво детайли. Далеч не прилича на пример за подражание. Не че няма много добри точки, но повечето конституции в света имат.

Аз съм за модела по който са си написали конституцията с участието на гражданите. И против да използваме тяхната на готово. Прочетох я цялата и Българската прочетох и като цяло са доста близки. Но при конституцията трябва да има еднозначност и яснота. Това е и проблема в текущата конституция не се разбира еднозначно.

моля, хората, които са 'против' да обявят защо!

Ето я и нея: http://islandmodel.wordpress.com/2013/02/27/%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%BB%D0%BE%D0%B6%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%8F-%D0%B7%D0%B0-%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D1%81%D1%82%D0%B8%D1%82%D1%83%D1%86%D0%B8%D1%8F-%D0%BD%D0%B0-%D0%B8%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D0%B4/ Според мен е добре да обсъдим, какво точно Ви харесва от нея, която го няма в българската, вместо всички да викаме юруш.

Вместо права на човека има права на човека и природата. Природните ресурси се смятат за собственост на обществото (не държавата). Гарантира се редакционна независимост и прозрачност в свободата на медиите. В България това се гарантира уж със закон, но е друго, когато го има в конституцията. Гарантира се безплатно общо образование. Гласоподавателя избира индивидуални кандидати от регионален или национален списък, или и от двата списъка. Десет процента от гласоподавателите могат на поискат национален референдум за закони, приети от Алтинги. Два процента от гласоподавателите могат да повдигнат въпрос до Алтинги. Десет процента от гласоподавателите могат да предложат законопроект до Алтинги.

Дайте предложения за други добри примери. А най-либерална, защото свобода и демокрация не са синоними. На нас ни трябват и двете, а свободата най-вече, за да изградим работещо гражданско общество. Разбира се, трябва да е и възможно най-демократична.

Според мен двете конституции се различават много в едни от най-важните точки. Моля да я прочетете по-задълбочено. Относно размиването - съгласен съм, че трябва да е максимално недвусмислена, но не прекалено ограничаваща. Особено внимание трябва да се обърне на структурата на управление на държавата, антикорупцията и изборните правила.

Това е разумно предложение за България! Защо пък да не заработи у нас, вярно в по-голям мащаб, но те успяха и сега са много по-добре от преди! Трябва да пробваме всяка възможност за подобряване на ситуацията в България, защото другата алтернатива е Гражданска война!

Back to group

This content is created by the open source Your Priorities citizen engagement platform designed by the non profit Citizens Foundation

Your Priorities on GitHub

Check out the Citizens Foundation website for more information