Правилната диагноза

Правилната диагноза

България е много болна и всички виждаме симптомите - ниски доходи, високи цени, монополи ...Предлагам първо да се опитаме да разберем от къде почва всичко. След като се разбере каква е болестта, може да се приложи лечение.

Points

според мен това е проблема

Ако лекуваме симптомите а болестта остане, съвсем скоро ще имаме нови симптоми , и накрая...

Неолибералната система убива България и много страни в Източна Европа, Азия и Южна Америка. Тя включва неща като плосък данък, облекчения за едрия бизнес, бюджетни излишъци и икономии, приватизация на всяка цена. Идеята е че държавата е лош стопанин и всичко трябва да е частно, но на практика системата не работи. Навсякъде се стига до монополи, престъпност, бедност и унищожаване на ресурсите и околната среда в полза на чужди корпорации. А идеолозите й твърдят, че няма по-добър вариант от нея.

Най-висшият закон на България е Конституцията. Контролът върху него е умишлено много затруднен. Единствено необходимо е да си върнем контрола върху него. Защо това е така - вижте в приложения линк по-долу.

Съгласен съм до голяма степен с горепосочените, но това не означава да няма дребен частен бизнес както бе в бивша Югославия. Важно е държавни да останат секторите които пазят суверенитета на страната ни - природни ресурси, енергетика, здравеопазване, пенсионна система. В останалите сектори трябва да има ограничения в окрупняването. Пример в земеделието да няма собственост над 1000дка за да не може дадена групировка да изкупи всичката земя. Плюс забрана за продажба на българска земя на чужденци!

За управлението и процесирането на ресурсите властимеющите, създават съобразно целите си и тези на 'приятелски кръгове' и 'обръчи от фирми' ПРАВОВ РЕД - официален - написан и - неофициален - корумпиран...

За мен проблемът не е в устройството, а в изпълнението. Прокуратурата е тази, която трябва да преследва престъпления срещу държавата. Ние имаме вече 23 години история на зависими, посредствени и послушни прокурори. Досега не сме видели един главен прокурор да си връши работата, но за сметка на това след края на мандата си, всички те получават "заслужени" постове.

Така е, но в същото време не можем да си позволим "парализа заради анализ". Трябва да се действа паралелно с обсъждането. В движение детайлите се изясняват и могат да се взимат по-информирани решения. Проблемите и неизбежно са сложни.

Back to group

This content is created by the open source Your Priorities citizen engagement platform designed by the non profit Citizens Foundation

Your Priorities on GitHub

Check out the Citizens Foundation website for more information