Държавен енергиен доставчик

Държавен енергиен доставчик

Няма особен смисъл да имаме "избор", когато фактически всички искаме да не се плаща повече от това, което е необходимо. Нека държавата осигурява производството и разпространението на електроенергия, при което да се отчита единствено ддс над необходимите реални разходи/потребление.

Points

Да се определи едно оптимално-средно необходимо потребление, което да НЕ се заплаща от обикновеното българско домакинство, а след евентуалното му изхабяване да се образува сметката.

Национализацията осигурява средства директно в хазната. А това, че до сега политиците се оправдават , че "държавата" е лош стопанин, си е техен проблем и всеки, който не може да си изпълнява служебните задължения да бъде уволнен. Енергията е национален приоритет и трябва да се управлява от държавата , а не от частни компании. Депутатите нямат интерес от национализация, народа има интерес.

Трудно държавна фирма ще бъде по-ефективна от много конкуриращи се частници. Трябва държавата да си оправи контрола и да намали корупцията в ДКЕВР просто, а не да се навлиза на енергийния пазар.

Ако има държавен монопол над енергийното разпределение е много трудно да съществува контролен орган, защото вероятно той ще е държавна структура.

VIPaunov Все пак говорим от гледна точка на идеалистическата идея, че държавните органи функционират по програма, а не по настоящите си извращения, а от тази гледна точка накратко никоя частна фирма не може да конкурира държавата тъй като при правилно управление може да си позволи в определени сектори дори да не е на печалба, а просто да покрива необходимите разходи и все пак при електропроизводството ние имаме постоянен ИЗЛИШЪК, който е готов да бъде закупен от други държави с дефицит, така че

Според одит на Световната банка и ЕК: "Дружеството управлява всички енергийни компании и по този начин прикрива финансовите проблеми в някои звена. Това води до липсата на прозрачност, а за дружествата под шапката на холдинга означава, че не са задължени да работят по най-ефективния начин. По тази причина една от препоръките на банката е БЕХ да бъде закрит." http://www.investor.bg/ikonomika-i-politika/332/a/lipsata-na-reforma-v-energetikata-struva-mejdu-800-mln-i-11-mlrd-lv-godishno,151792/

По-добър вариант за контрол от страна на обществото и стабилност на държавата.

"Все пак говорим от гледна точка на идеалистическата идея, че държавните органи функционират по програма, а не по настоящите си извращения" ключовата дума е "идеалистична" - нещо, което просто няма да се случи..

След като говорим за пряка демокрация и обществен контрол,какъв е проблемът да се въведе и тук? България е толкова малка,че не си струва да въвеждаме посредници.

Неви, би било хубаво държавата да осигурява всичко, от което се нуждае населението безплатно - вкл. ток, вода, образование, здравеопазване... но НЕ е реалистично! Иначе се връщаме в комунизма. Държавата има дълъг списък със съсипани предприятия, които после са се приватизирали на безценица. Едно частно предприятие никога няма да позволи да го крадат, докато в държавното това си е част от длъжностната характеристика. Излишъкът е хубаво нещо, доколкото има външен пазар за него, защото енергията не може да се складира

Национализацията означава утре държавата да каже това е вече нашо. Това не е правилния подход при тази ситуация тъй като има сключен договор за продажба. Има договор в които има ясни гаранции и т.н. Отделно национализацията по конституция е забранена. Национализацията също противоречи на редица международни споразумения, и на европейското законодателство. Има обаче механизми,чрез които може да се окаже контрол над тези монополи. Също така, може да се приеме закон които да регламентира разходите на монополните дружества.

Излишъкът би бил закупен само ако е достатъчно изгоден. В момента българските централи не са конкурентоспособни на глобален пазар. Може би само АЕЦ Козлодуй, но това е защото в цената на електричеството не е калкулирано извеждането от експлоатация.

От държавни фирми се краде лесно, защото прокуратурата (която трябва да преследва престъпления срещу държавата) бездейства. Българската прокуратура е изключително централизирана, подобно на военно формирование. Още по-лошото е, че кражби от държавата се допускат избирателно само на "наши" хора.

VIPaunov Все пак говорим от гледна точка на идеалистическата идея, че държавните органи функционират по програма, а не по настоящите си извращения, а от тази гледна точка накратко никоя частна фирма не може да конкурира държавата тъй като при правилно управление може да си позволи в определени сектори дори да не е на печалба, а просто да покрива необходимите разходи и все пак при електропроизводството ние имаме постоянен ИЗЛИШЪК, който е готов да бъде закупен от други държави с дефицит, така че при всички случаи ще има и определена печалба, но не и за сметка на българите!

Back to group

This content is created by the open source Your Priorities citizen engagement platform designed by the non profit Citizens Foundation

Your Priorities on GitHub

Check out the Citizens Foundation website for more information